Fotokniha od firmy Saal Digital

Už dávnejšie som premýšľal nad vytvorením mojej ďalšej fotoknihy. Naskytla sa mi akcia od firmy Saal Digital a tak som ju využil. K môjmu rozhodnutiu, prečo práve Saal Digital, prispeli i pozitívne referencie mojich kolegov fotografov. Tie sa mi nakoniec potvrdili.

Po krátkom zvažovaní som sa rozhodol, že témou fotoknihy bude prierez mojej fotografickej tvorby. Keď už fotoknihu robím, nech je tam to najlepšie čo som za posledných 8 rokov vytvoril a nech slúži i ako prezentácia prierezu mojej tvorby.

Nainštaloval som software. Ten, kto už má skúsenosti s výrobou fotokníh u iných firiem, nebude mať problém sa s ním rýchle zoznámiť. Vytvoril som zložku do ktorej som vybral fotografie, ktoré považujem za moje najlepšie. Import šiel rýchle. Popri tvorbe fotoknihy som sa v duchu hesla „learning by doing“ rýchle zoznamoval s prostredím software. Hľadal som funkciu, ktorá by nastavila rovnaké medzery medzi fotografiami, no nenašiel som. Do knihy som umiestnil farebné i čiernobiele fotografie. Pri čiernobielych som mal obavy, či budú po vytlačení naozaj čiernobiele. Dal som na radu kolegu a okrem toho, že som fotografiám priradil farebný profil „stupne šedej“ som tento profil do fotografií i vložil. Mal som skúsenosť s fotoknihou od iného výrobcu v ktorej mali čiernobiele fotky nádych fialovej. Obavy sa nakoniec nepotvrdili a čiernobiela bola naozaj čiernobiela.

Rozhodol som sa pre matný pevný obal knihy v decentnej šedej farbe. V duchu hesla „v jednoduchosti je krása“ som umiestnil na prednú i zadnú stranu len jednu fotografiu. Na matnom obale nevyniknú tmavšie fotografie, preto som vybral svetlejšie.

V jeden večer som fotoknihu zostavil aj odoslal na tlač. Pred tým som si ju ešte vyexportoval do formátu PDF, mal som tak možnosť lepšej predstavy ako bude výsledný produkt vyzerať. Na moje prekvapenie mi už na druhý deň prišla správa, že moja fotokniha bola vyrobená a odoslaná. Takú rýchlosť som naozaj nečakal. Na ďalší deň som v nej už doma listoval. Rýchlosť vybavenia objednávky ma naozaj prekvapila a nielen tá. Tlač bola na veľmi vysokej úrovni, rovnako ako kvalita použitých materiálov. Listy fotoknihy tvorí kvalitný lesklý papier s vyššou gramážou. Reprodukcia farieb z ktorej som mal najväčšie obavy vôbec nedopadla zle. Farebné podanie bolo na pohľad rovnaké ako na mojom skalibrovanom monitore. Zachovaná bola i úroveň jasov. Čiernobiele fotky boli také ako majú byť – čiernobiele bez rôznych farebných nádychov.

S fotonihou od firmy Saal Digital som spokojný a vrele ju odporúčam ďalším záujemcom o fotoknihu.